Iako se mijelom ne može izlečiti, ne smatra se uvek terminalnom bolešću (nešto što se ne može izlečiti i što može dovesti do nečije smrti). Postoji veliki broj efikasnih tretmana za pacijente sa mijelomom, koji mogu da kontrolišu rak i produže život. Teško je, ako ne i nemoguće, predvideti koliko dugo će neko živeti sa mijelomom, ali mnogi pacijenti reaguju na lečenje i žive sa mijelomom dugo vremena. Očekivani životni vek nekoga ko je oboleo od mijeloma se značajno poboljšao i imamo više opcija lečenja nego ikada ranije. Saznajte više o prognozi za mijelom.
Saznajte kako se dijagnostikuje mijelom, uključujući i koje vrste testova se primenjuju, i saznajte više o prognozi i očekivanom životnom veku.
Dijagnoza mijeloma može da zbuni i uplaši. Možda ćete biti preplavljeni mislima, ukočeni, uplašeni, ljuti ili frustrirani. Ili vam može biti olakšanje što konačno imate odgovor na pitanje zašto se tako dugo osećate loše. Sva ova osećanja su uobičajena i prirodni su deo pomirenja sa dijagnozom.
Zapamtite, naš tim stručnjaka za mijelom je uvek tu da razgovara sa vama. Saznajte više o tome u delu Pomoć i podrška.
Kada se sumnja na mijelom pregleda vas hematolog – bolnički lekar koji je specijalizovan za bolesti krvi. Lekar će organizovati neke testove i ispitivanja kako bi otkrio da li imate mijelom.
Ne postoji jedan test koji vam može reći da li imate mijelom, tako da lekari koriste kombinaciju rezultata testa da bi potvrdili dijagnozu mijeloma.
Testovi krvi
Postoje različiti testovi krvi kojima se može dijagnostikovati i pratiti mijelom. Redovni testovi krvi se rade da bi se izmerio nivo paraproteina i/ili lakog lanca. Prisustvo paraproteina i/ili lakih lanaca je dobar pokazatelj mijeloma i može se koristiti kao mera koliko je aktivan, mada ne kod svake osobe. Redovno se rade i drugi testovi krvi kojima se meri nivo različitih ćelija u krvi. Neki od najvažnijih su:
Snimanje
Pošto mijelom može istanjiti ili erodirati kosti, snimanje je važna metoda, posebno pri postavljanju dijagnoze. Pregled skeleta je serija rendgenskih snimaka dugih kostiju, kičme i lobanje, kako bi se otkrili dokazi oštećenja kostiju. Napredniji testovi snimanja uključuju magnetnu rezonancu (MRI) ili kompjuterizovanu tomografiju (CT). Ovakvo skeniranje mogu pružiti više detalja i otkriti područja oštećenja kostiju koja se ne mogu tako lako otkriti rendgenskim snimkom.
Biopsija koštane srži
Biopsija podrazumeva uzimanje malog uzorka koštane srži, obično sa zadnje strane kosti kuka. Uzorak se ispituje pod mikroskopom. Normalna koštana srž sadrži manje od pet odsto normalnih plazma ćelija. Pacijenti sa mijelomom mogu imati između 10-90 procenata abnormalnih plazma ćelija.
Ako se vaša dijagnoza potvrdi, neki od ovih testova će se redovno ponavljati kako bi se tokom vremena pratilo stanje mijeloma.
Razumevanje rezultata testa
Mijelom je rak sa individualnim karakteristikama, što može značiti da će se rezultati dijagnostičkih testova razlikovati od pacijenta do pacijenta i da rezultati testova neće biti isti kod svih pacijenata.
Naš Vodič za testove i ispitivanja pruža informacije o tome koji su uobičajeni rasponi rezultata i kako ih zdravstveni timovi tumače.
Čekanje na rezultate testa može biti teško i stresno vreme i možete biti prilično uznemireni. Možda će vam pomoći da razgovarate sa svojim zdravstvenim timom ili sa bliskim prijateljem ili članom porodice dok čekate. Ne zaboravite da možete pozvati i broj telefona ………. za emocionalnu podršku i praktične savete.
Emocionalna podrška
Ako vi ili neko koga poznajete idete na ispitivanje da utvrdite da li imate mijelom ili vam je upravo dijagnostikovan mijelom, mi smo tu da vam pružimo podršku. Saznajte više o našim uslugama pomoći i kako možemo da vam pomognem da ostvarite emocionalnu stabilnost. Možda će vam pomoći da razgovarate sa drugim ljudima koji su prošli kroz ono kroz šta vi prolazite, pa ćemo vas povezati sa ostalim ljudima sa sličnim iskustvima kako ne biste imali osećaj da ste sami.
Pravovremena dijagnoza
Radimo na projektima koji imaju za cilj da smanje vreme do postavljanja dijagnoze i nastojimo da povećamo svest o ranim znacima i simptomima mijeloma, edukacijom lekara opšte prakse i drugih zdravstvenih radnika. Saznajte više o našem programu ranog dijagnostifikovanja.
Prognoza i očekivani životni vek
Iako trenutno ne postoji lek za mijelom, on se može tretirati kod većine pacijenata. Prognoza i očekivani životni vek pacijenata sa mijelomom su se znatno poboljšali poslednjih godina, sa sve većim brojem novih i efikasnih opcija lečenja.
Prema najnovijim statističkim podacima, nešto više od polovine (50 odsto) pacijenata sa mijelomom u Engleskoj živeće najmanje pet godina, a trećina (33 odsto) će živeti najmanje 10 godina.
Važno je imati na umu da su ovo samo prosečne brojke. Može biti teško, ako ne i nemoguće, predvideti koliko dugo će neko verovatno živeti sa mijelomom. Postoji mnogo različitih faktora koji utiču na to koliko dugo će pacijent verovatno živeti. Situacija svakog pacijenta je drugačija, a kako će se njihov mijelom razviti zavisi od faktora kao što su starost i kondicija, priroda njihovog mijeloma i komplikacije koje izaziva.
U pripremi je mnogo novih lekova koji se testiraju za upotrebu u različitim stadijumima mijeloma, a to znači da se izgledi za pacijente sa mijelomom sve vreme poboljšavaju. Čak i najnoviji statistički podaci ne odražavaju moguće ishode za pacijente koji sada žive sa mijelomom. Sa poboljšanim tretmanima lečenja i produžetkom očekivanog životnog veka, mijelom ima potencijal da postane rak koji se može lečiti tokom veoma dugog perioda. Činimo sve što možemo da obezbedimo pacijentima pristup boljim tretmanima, a mi smo ovde da vam ponudimo pomoć i informacije kako biste mogli da živite dobro sa mijelomom.
Kada živite sa neizlečivim rakom, od vitalnog je značaja da se brinete o svom mentalnom i emocionalnom blagostanju. Razvili smo poseban alat koji će vam pomoći da održite svoje mentalno zdravlje. Saznajte više o tome kako vam možemo pomoći.