Plazma ćelije su vrsta belih krvnih zrnaca koje proizvodi koštana srž. Koštana srž je „sunđerasti“ materijal koji se nalazi u centru većih kostiju u telu koji proizvodi sve ćelije krvi.
Plazma ćelije su deo vašeg odbrambenog (imunološkog) sistema. Normalne plazma ćelije proizvode antitela, koja se nazivaju i imunoglobulini, a koja pomažu u borbi protiv infekcije.
Mijelom se razvija kada se ošteti DNK u toku stvaranja plazma ćelije (plazmocita). Ova abnormalna ćelija tada počinje da se umnožava i širi unutar koštane srži. Abnormalne ćelije plazmocita oslobađaju veliku količinu jednog tipa antitela – poznatog kao paraprotein – koje nema nikakvu korisnu funkciju.
Većina medicinskih problema u vezi sa mijelomom nastaje usled nagomilavanja abnormalnih ćelija plazmocita u koštanoj srži i prisustva paraproteina u telu.
Za razliku od mnogih malignih oboljenja, mijelom ne postoji u obliku kvržica ili tumora. Mijelom pogađa normalno aktivnu koštanu srž u kostima odrasle osobe, kao što su kosti kičme, lobanje, karlice, grudnog koša, duge kosti ruku i nogu i područje oko ramena i kukova.
Mijelom i multipli mijelom su maligno oboljenje krvi iste vrste. Pošto se mijelom javlja na više mesta u telu gde je koštana srž normalno aktivna, ponekad se naziva i multipli (višestruki) mijelom.
Najčešći simptomi mijeloma su bol u kostima, česte infekcije, oštećenje bubrega i umor. Pročitajte više o simptomima i komplikacijama mijeloma.
Upoznajte se sa najčešćim simptomima i komplikacijama mijeloma. Preuzmite korisne informacije i pogledajte video zapise o iskustvima drugih pacijenata.
Mijelom može uticati na vaše telo na nekoliko načina. Većina simptoma i komplikacija mijeloma nastaje zbog nagomilavanja abnormalnih plazma ćelija u koštanoj srži i prisustvom paraproteina i/ili lakih lanaca u telu. Više o plazma ćelijama (plazmocitima) možete pročitati u delu pod nazivom Šta je mijelom?
Neki od najčešćih simptoma i komplikacija koje možete osetiti:
Čitajte dalje da biste saznali više o svakom od ovih simptoma i komplikacija.
Da. Lečenje mijeloma može biti veoma efikasno, odnosno bolest se može kontrolisati, simptomi i komplikacije ublažiti, a samim tim i životni vek produžiti. Nažalost, mijelom je trenutno neizlečiva vrsta malignog oboljenja.
Mijelom je maligno oboljenje koje se vraća i smiruje (relapsno-remitentni rak). To znači da postoje periodi kada izaziva simptome i/ili komplikacije i treba da se leči, nakon čega slede periodi remisije ili mirovanja kada mijelom ne izaziva simptome i ne zahteva lečenje. Saznajte više o lečenju mijeloma.
Iako se mijelom ne može izlečiti, ne smatra se uvek terminalnom bolešću (nešto što se ne može izlečiti i što može dovesti do nečije smrti). Postoji veliki broj efikasnih tretmana za pacijente sa mijelomom, koji mogu da kontrolišu rak i produže život. Teško je, ako ne i nemoguće, predvideti koliko dugo će neko živeti sa mijelomom, ali mnogi pacijenti reaguju na lečenje i žive sa mijelomom dugo vremena. Očekivani životni vek nekoga ko je oboleo od mijeloma se značajno poboljšao i imamo više opcija lečenja nego ikada ranije.
Mijelom se često opisuje kao veoma individualan karcinom, kako u smislu načina na koji pacijenti doživljavaju komplikacije, tako i u pogledu načina na koji reaguju na lečenje, a koji može veoma da varira. Neke od ovih varijacija su posledica različitih tipova i podtipova mijeloma.
Mielom se može grupisati u tipove na osnovu različitih karakteristika. Najčešće korišćene karakteristike su vrsta paraproteina koje oslobađaju ćelije mijeloma i genetika ćelija mijeloma.